Derealizacja otaczającego nas świata, czyli Zespół Alicji w Krainie Czarów

Dziś przychodzimy do Was z zaburzeniem o nazwie Zespół Alicji w krainie czarów (AWS).
Brzmi ciekawie? W rzeczywistości może być na prawdę uciążliwy dla pacjenta. C. Liepmanna odkrył to schorzenie, lecz dopiero psychiatra John Todd nazwał je i opisał. Zauważył podobieństwo objawów do historii Alicji- stąd wzięła się nazwa. W tym przypadku pacjent inaczej postrzega świat i ma zdeformowany jego obraz. Zespół ten przede wszystkim  dotyka dzieci i młodzież, lecz większość z tego wyrasta w okresie dojrzewania.

Podstawowym przejawem jest zniekształcenie postrzegania własnego ciała. Dodatkowo może występować zaburzenie percepcji czasu czy omamy wzrokowe. Wiąże się również z derealizacją i depersonalizacją (polecamy zajrzeć do naszych poprzednich postów, aby sobie przypomniec te terminy :)).

Prawdopodbnie powiązany jest on również z występowaniem m.in. mononukleozy zakaźnej, padaczki,zatruć związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, zmian organicznych w mózgu, schizofrenią oraz zespołu majaczeniowego z gorączką (Grajek, Rej, Kryska, 2011). Objawy nie występują przez cały czas, a jako krótkie epizody, zazwyczaj kilkunastominutowe.

Źródła:
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fneur.2019.00473/full
https://www.healthline.com/health/alice-in-wonderland-syndrome
http://neuropsychologia.org/zespol-alicji-w-krainie-czarow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.